Пам’ятка щодо дій населення під час проходження повені та паводку

При загрозі повені або паводка уважно слухайте по радіо й телебаченню інформацію про надзвичайну ситуацію та інструкції про порядок дій, не користуйтеся без потреби телефоном, щоб він був вільним для зв'язку з вами. Зберігайте спокій, попередьте сусідів, надайте допомогу інва­лідам, дітям і людям похилого віку.  Дізнайтеся в місцевих органах державної влади й місцевого само­врядування про місце збору жителів для евакуації й готуйтеся до неї.

         Дії у випадку загрози та виникнення повені, паводка:

 1. Підготуйте документи, одяг, найбільш необхідні речі, запас продуктів харчування на декілька днів, медикаменти. Складіть усе у валізу. Документи зберігайте у водонепроникному пакеті.
 2. Від'єднайте всі споживачі електричного струму від електромережі, вимкніть газ.
 3. Якщо у вашому будинку є сантехнічне обладнання, по можли­вості відключіть його від системи загального користування, особливо туалет, щоб попередити потрапляння стічної води в будинок і фун­дамент.
 4.  Попередьте сусідів, надайте допомогу інвалідам, дітям та людям похилого віку.
 5.  Дізнайтеся у місцевих органах державної влади та місцевого самоврядування місце збору мешканців для евакуації та готуйтеся до неї.
 6.  Перенесіть більш цінні речі та продукти харчування на верхні полиці.
 7.  Переженіть худобу, яка є у вашому господарстві, на підвищену місцевість.
 8. Зберігайте спокій, виконуйте команди представників влади, уникайте паніки,
 9.  У випадку раптового затоплення до прибуття допомоги залишайтеся на верхніх поверхах, дахах, деревах чи інших підвищеннях, сигналізуйте рятівникам, щоб вони мали змогу швидко вас знайти.
 10.  Перевірте чи немає поблизу постраждалих, надайте їм, по можливості, допомогу

       Дії після повені, паводка:

 1. Переконайтесь, що ваше житло не отримало внаслідок повені ніяких ушкоджень та не загрожує заваленням, відсутні провалини в будинку і навколо нього, не розбите скло і немає небезпечних уламків та сміття.
 2. Не користуйтесь електромережею до повного осушення будинку.
 3. Обов'язково кип'ятіть питну воду, особливо з джерел водопостачання, які були підтоплені.
 4. Просушіть будинок, проведіть ретельне очищення та дезинфекцію забрудненого посуду і домашніх речей та прилеглої до будинку території.
 5. Електроприладами можна користуватися тільки після їх ретельного просушування.
 6. Заборонено вживати продукти, які були підтоплені водою під час повені. Позбавтеся від них та від консервації, що була затоплена водою і отримала ушкодження.
 7. Все майно, що було затопленим, підлягає дезинфекції.
 8. Дізнайтеся у місцевих органах державної влади та місцевого самоврядування адреси організацій, що відповідають за надання допомоги потерпілому населенню.

 При загрозі виникнення надзвичайних ситуацій пов’язаних з пропуском повені – негайно інформувати за тел.:

31-708; 31-254; 31 -244  –  Жидачівська РДА, м.Жидачів,  вул. Шашкевича 2,

31 – 993 –  Жидачівське УВГ, вул. Залізнична 7а,

101, 31 - 306, 31 - 653  – Жидачівське РВ ГУ ДСНС України у Львівській обл.

 Якщо ви берете участь у проведенні рятувальних заходів,  пам'ятайте про таке:

-         рятуйте людей, де б вони не були, використовуючи для цього всі існуючі засоби;

-         у першу чергу із зони затоплення необхідно вивезти дітей;

-         надайте негайну допомогу людям, які вже перебувають у воді;

-         людям, яких врятували з води, слід надати, при необхідності, першу медичну допомогу, зігріти їх й одягти у сухий одяг.

 Евакуація населення

Залишаючи своє житло, пам'ятайте про те, що необхідно взяти із собою:

-         радіоприймач, електричний ліхтар і додаткові джерела живлення для них (батарейки або

          акумулятори);

-         сухий і теплий одяг, водонепроникний верхній одяг і взуття, ковдри;

-         найбільш потрібні ліки, предмети першої необхідності, засоби особистої гігієни та інші

          предмети, які вам можуть знадобитися;

-         документи, які засвідчують особу кожного члена вашої родини, гроші й цінності;

-         продукти харчування на якийсь час (консерви, крупи, сіль, цукор, чай, хліб, сухарі й т.п.);

-         бажано мати при собі казанки або інші ємності для готування чи підігріву їжі.

Якщо ви користуєтеся під час евакуації автомобілем, проїзд здійснюйте з максимальною увагою. Якщо ваш автомобіль зламався, а ви потрапили в затоплену зону й далі їхати немає можливості, від­мовтеся від нього. Багато людей гинуло внаслідок того, що, перебу­ваючи в зоні повені, здійснювали спробу врятувати свій автомобіль.

Після сходження повені чи паводку небезпека все ще зберігається. Полягає вона в загрозі виникнення різноманітних інфекційних хвороб.

 Так, за відсутності привізної води у жодному разі не варто використовувати для пиття воду з відкритих водойм і криниць, оскільки внаслідок повені до цих джерел водопостачання зі скотомогильників, кладовищ, вбиралень, хлівів, полів і сміттєзвалищ могли потрапити хвороботворні мікроби, які є збудниками туберкульозу, лептоспірозу, черевного тифу, сибірки, вірусних гепатитів та інших захворювань, а також личинки гельмінтів, цисти лямблій, дизентерійних амеб. У разі ж неможливості постачання якісної привізної води для пиття вживати лише добре прокип’ячену воду, якою також рекомендовано користуватися для господарських цілей.

При приготуванні їжі продукти харчування обов’язково треба піддавати термічній обробці (варіння, смаження, запікання). При цьому овочі та фрукти необхідно ретельно мити кип’яченою водою (бажано зі щіткою та господарським милом), обдаючи окропом.

До того ж, у зв’язку з теплим періодом року збільшується ризик швидкого псування продуктів харчування, тому слід вживати тільки свіжоприготовлену їжу. Перед вживанням їжі необхідно ретельно мити руки з милом, а також можна протирати їх зволоженими серветками.

У разі підозри розвитку ознак інфекційних захворювань (підвищення температури тіла, лихоманка, запаморочення, головний біль, біль у животі, нудота, пронос, нежить, кашель, пожовтіння шкіри, склер очей, висипи на тілі, поява гнійників тощо) варто терміново звертатися за медичною допомогою, не вдаючись до самолікування, оскільки перебіг багатьох інфекційних хвороб важко передбачити. 

Сподіваємося, що Вам ніколи не доведеться скористатися цими порадами. Утім, життя не завжди складається так, як хотілося б. Тож бажаємо всім ніколи не стикатися з надзвичайними ситуаціями, проте завжди пам’ятати, як слід діяти у разі їхнього виникнення.

 Пам’ятайте!
Знати – значить упередити та зберегти життя і здоров’я!