Джерело «Гринчиха» в с. Черниця ур. «Панське» Львівська область, Миколаївський район

КОРОТКА ІСТОРИЧНА ДОВІДКА
виникнення джерела в с.Черниця Миколаївського району
На краю с.Черниця, Миколаївського району Львівської області витікає джерело, здавна зване «Гринчиха». Вода в ньому вважається цілющою, особливо для очей. Має заспокійливі властивості при недугах та стресах. Побувавши в цьому місці, відвідувачі відчувають прилив заряду позитивної енергії та душевний спокій. Багато прочан та місцевих жителів у цьому влаштованому та затишному куточку біля джерела мають можливість усамітнитися в спокуті та зверненні до Всевишнього, Ісуса Христа та Пречистої Діви Марії. Місце витоку джерела перенасичене окислами заліза. Вода в джерело проходить через шар ґрунту, тому на протязі доби вода є кришталево-чистою, а пізніше в ній може з’являтись осад окису заліза. Декілька століть джерело «Гринчиха» є місцем паломництва та прощі. З далеких сіл приходять люди до цього святого місця, щоб помолитися, випити цілющої води та сцілити свої недуги. Місцева громада кожен рік тут освячує воду на свято Водохреща. Сама назва місця знаходження джерела, за переказами, пов’язана з іменем жінки, якій над джерелом з’явилася Пречиста Діва Марія, та торкалася своїми стопами землі. Згідно із спогадами старожилів та записами у стародавніх книгах, ця подія сталася у 1725 році.

Трохи пізніше, пам’ятаючи про цілющість цієї води, під час епідемії чуми в навколишніх селах, жінка Гринчиха, перед якою з’явилась Пречиста Діва Марія, набирала з джерела воду і ходила від хати до хати, кропила будинки і всіх, хто там проживав. Незабаром епідемія стала згасати. А потім і взагалі припинилася. Для увічнення пам’яті про ці події біля джерела поставили великий дубовий хрест. З плином часу цей хрест згнивав, та на його місце встановлювали новий. Передостанній дубовий хрест поставив Більський Іван – церковний провізор села, а джерело з середини виклав дубовими брусами, верхню частину обмурував цеглою. Після Великої Вітчизняної війни у 1946 році новий хрест поставив Деркач Василь, а вичистив криницю від намулу та огородив джерело Павлинович Михайло.
У 1980 році родина Більського Володимира, яка проживає неподалік, за власні кошти та залучені пожертви односельчан в це джерело опустили бетонні кільця і зробили з нього криницю. Над криницею поставили шатровий дах, а збоку встановили кам’яну фігуру Пречистої Діви Марії. Усю територію обгородили і засадили хвойними деревами.
У 2007 році родина Романа Кіндія з синами Іваном та Мироном на знак пошани та увіковічення цього святого місця вирішили біля джерела збудувати велику каплицю. Будівництво проводили власними силами спільно з приватним підприємством «ТВД» м.Львова. Допомагали їм у цьому і місцеві жителі. До «Гринчихи» провели електроенергію для освітлення каплиці та прилеглої території. Виготовили та встановили нову огорожу, влаштували пішохідні доріжки бруківкою, а також встановили нову ковану браму. Відремонтували під’їздну дорогу до цього святого місця. Прилеглу територію, за проектом дизайнера, прикрасили зеленими насадженнями та квітами.
17 травня 2009 року урочисто відкрили та посвятили збудовану каплицю. На цьому дійстві були присутні односельчани та прихожани з навколишніх сіл. Під час церемонії відкриття прозвучало багато слів подяки родині Романа Кіндія, дружині Вірі Павлівні, синам Івану та Мирону за цей безцінний подарунок селу, його чудовий благоустрій. Тепер цей прекрасний куточок став ще більш масовим місцем паломництва, релігійних Богослужінь та ритуалів присвячених цим подіям.