2 лютого – Всесвітній день водно-болотних угідь

Рішення відзначати цей день прийняте з нагоди ухвалення Конвенції з водно-болотних угідь, яка була підписана 2 лютого 1971 року в іранському місті Рамсар («Рамсарська Конвенція»).

Мета її – збереження та збалансоване використання водно-болотних екосистем.

До водно-болотних угідь належать райони маршів‚ боліт, драговин, торфовищ або водойм - природних  або штучних‚ постійних або тимчасових‚ стоячих або проточних, прісних, солонкуватих або солоних‚ глибина яких не перевищує шість метрів. 

Цьогоріч за пропозицією Рамсарської конвенції Всесвітній день водно-болотних угідь відзначається під девізом «Водно-болотні угіддя та зміна клімату».  Основною ідеєю є підкреслення важливості екосистем водно-болотних угідь у протидії  змінам клімату, поглинанні вуглецевих сполук, пом’якшенні впливу посух, зменшенні впливу повеней та штормів. Водно-болотні угіддя діють як природні водосховища – акумулюючи і зберігаючи дощові та талі води.

 

Наразі до Рамсарської Конвенції приєдналися вже 169 країн світу, серед яких і Україна, де мережа водно-болотних угідь міжнародного значення нараховує 39 територій загальною площею 786 321 га. Саме до цього списку відноситься водно-болотне угіддя міжнародного значення верхове болото «Надсяння» площею 37 га., що знаходиться у Турківському районі Львівської області. 

Такі мілководні водойми та заплави відіграють дуже важливу роль для людини – вони очищують та фільтрують поверхневі води, поповнюють водоносні горизонти,  виділяють багато кисню та поглинають вуглекислий газ, є домівкою для багатого біорізноманіття (12% видів тварин та 30% риб), захищають від повеней, сприяють підвищенню родючості ґрунтів прибережних територій та виконують багато інших важливих природних функцій. 

Охорона, збереження та відновлення природного стану водно-болотних угідь має унікальне значення не тільки для біосфери, але й для місцевого населення, яке в умовах зміни клімату та глобального потепління надзвичайно потерпають від нестачі води у джерелах питного водопостачання. 

Служба водних ресурсів Жидачівського управління водного господарства